ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY – CZCHÓW

UWAGA - PRZEMOC W INTERNECIE

Jak wiemy, przemoc to wykorzystujące przewagę sił działanie, mające na celu zadanie bólu, cierpienia drugiej osobie, to działanie naruszające podstawowe prawa i dobra osobiste człowieka.

Przemoc w Internecie będzie rodzajem tzw. cyberprzemocy (cyberbulling), czyli przemocy stosowanej za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych: telefonów komórkowych, komunikatorów typu gadu-gadu, skype, jak również za pomocą e-maili, blogów, forów, serwisów społecznościowych, portali, na których można oglądać krótkie filmy.

PRZYKŁADY PRZEMOCY W INTERNECIE

Wielu ludzi doświadcza przemocy w przestrzeni internetowej. Badania pokazują, że ofiarami przemocy najczęściej stają się dzieci i młodzież. Obserwowane jest zjawisko przemocy rówieśniczej stosowane na bardzo dużą skalę, właśnie przy użyciu sieci.

Przemoc w Internecie to m. in.:- nękanie, grożenie, zastraszanie, szantażowanie w treści e-maili, czy za pomocą komunikatora- wysyłanie wulgarnych e-maili- wulgarne zaczepki za pomocą komunikatora i na czatach- obraźliwe wypowiedzi na forach, czatach- publikowanie i/lub rozsyłanie ośmieszających zdjęć, filmów, informacji- straszenie, grożenie na forach internetowych- dopisywanie obraźliwych komentarzy do wpisów w blogu czy na forum dyskusyjnym- podszywanie się pod kogoś w celu ośmieszenia go

 
JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED PRZEMOCĄ W INTERNECIE

1) Trzymaj dystans wobec nowo poznanych osób. Jeśli ktoś kontaktuje się z tobą po raz pierwszy i nie znasz tej osoby - nie nawiązuj z nią kontaktu. Podchodź też z dystansem do wiadomości, w których ktoś przesyła Ci zdjęcie znanej osoby. Jeśli nie jesteś pewien, czy to twój znajomy i nie możesz tego zweryfikować - nie podejmuj kontaktu!

2) Chroń swoje dane personalne! Używaj pseudonimu (nicka), kiedy odwiedzasz czaty, fora internetowe. Nie podawaj swojego imienia i nazwiska, daty urodzenia, wieku, a szczególnie adresu, numeru telefonu, nazwy dzielnicy, w której pracujesz, mieszkasz; nie podawaj nazwy i adresu szkoły! Nie ryzykuj! Jeśli nawet masz sporo informacji, że rozmawiasz z osobą znaną ci, przyjacielem - nie ryzykuj! Twój przyjaciel ma te informacje, bo jest twoim przyjacielem. Jeśli będzie chciał, to sprawdzi w swoich notatkach.

3) Dbaj o swoje hasła! Wymyśl takie hasła, które są trudne do odgadnięcia. Specjaliści radzą, by hasła były skomplikowane, miały cyfry i wielkie litery, żeby miały co najmniej 6 różnych znaków. Nie zapisuj ich też
w ogólnodostępnych miejscach, ani w komputerze, ani poza nim. Zdobycie twoich haseł grozi tym, że ktoś może podawać się za ciebie, a nawet przejąć kontrolę nad twoimi programami jeśli jesteś podłączony do sieci internetowej.

 
JEŻELI DOTKNĘŁA CIĘ PRZEMOC W SIECI:

Jeśli jednak doświadczasz przemocy pamiętaj o jednej z najważniejszych zasad w takich sytuacjach: NIE ODPOWIADAJ!!!

Być może odczuwasz różne emocje: jesteś zły, przestraszony, czy nawet bardzo rozgniewany. Na pewno chcesz zareagować i skierować się do tej osoby, poprosić ją, zakomunikować, by przestała; zaprotestować przeciwko takim działaniom, powstrzymać je. Nie rób tego! Dlaczego? Prawdopodobnie osoba, która to zrobiła na to czeka. To zawsze jest prowokacja. Twoje działanie może doprowadzić do eskalacji wymierzonych w ciebie działań. Proponuję, byś zwrócił się o wsparcie do przyjaciela, bądź do odpowiednich służb. Nie reagując chronisz siebie. Kiedy nie reagujesz, nie dajesz pretekstu osobie, która tak cię potraktowała, by mogła robić to dalej i wykorzystywać twoje wypowiedzi.

Nie kasuj też wiadomości, które otrzymujesz. Jeżeli rozpocznie się postępowanie w twojej sprawie, wiadomości te będą dowodem. Zrób screen strony. Będzie to kolejnym dowodem w sprawie, szczególnie w sytuacji,
w której cyberprzemoc ma miejsce na czacie, czy forum dyskusyjnym, albo wówczas, kiedy twoje zdjęcie zostało umieszczone na jakiejś stronie internetowej. W takiej sytuacji możesz skontaktować się z policją, bądź
z organizacjami zajmującymi się cyberbullingiem w Internecie.

Pamiętaj, że osobę, która stosuje przemoc za pomocą Internetu można odnaleźć. I również ta forma przemocy jest karalna.

Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego

Sobczyk Katarzyna

 

Źródło: www.psychotekst.pl