Informacje i ogłoszenia

Stop przemocy w rodzinie w czasie pandemii

Plakat "Stop przemocy w rodzinie"Jeśli jesteś ofiarą przemocy PAMIĘTAJ nawet w tym trudnym czasie spowodowanym pandemią możesz liczyć na pomoc.

Komenda Główna Policji przekazała Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informacje o funkcjonowaniu  bezpłatnej aplikacji mobilnej „Twój Parasol”, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia
i niezbędnych informacji osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.
Więcej informacji na stronie

 https://twojparasol.com/

p.o. Kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czchowie przypomina o możliwości skontaktowania się telefonicznego z PUNKTEM INFORMACYJNO – KONSULTACYJNY dla osób uzależnionych i ich rodzin oraz osób dotkniętych przemocą lub skorzystania z pomocy specjalistów

nr tel 14 66 36 565 .

Więcej informacji na temat możliwości uzyskania pomocy na stronach :

 http://www.mops.czchow.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=16&Itemid=27

 https://www.rops.krakow.pl/aktualnosc/rodzina-razem-czyli-wsparcie-dla-rodzin-w-czasie-pandemii-2001.html

 https://www.malopolska.pl/aktualnosci/sprawy-spoleczne-i-rodzina/rodzina-razem-czyli-wsparcie-dla-rodzin-w-czasie-pandemii

PAMIETAJ !!!

Nie jesteś sama!

Nie jesteś sam !

 

Pomoc osobom w kwarantannie

Jeżeli w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa jesteś objęty kwarantanną, pamiętaj - nie jesteś pozostawiony sam sobie. Otrzymasz wsparcie z wielu miejsc:
Ulotka dot. pomocy osobom w kwarantannie

 

 

Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z potencjalnym ryzykiem zakażenia koronawirusem

Zaleca się:

1) Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra), promować zatwierdzanie spraw przez internet.

2) Promować regularne i dokładne mycie rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).

3) Upewnić się, że osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.

4) Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.

5) Wywiesić w widocznym miejsc informacje jak skutecznie myć ręce (grafika do wykorzystania poniżej).

6) Połączyć z to z innymi środkami komunikacji, takimi jak np. szkolenia personelu przez specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.

7) Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas pracy, czy wizyty w miejscu publicznym NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania (patrz pkt 2 poniżej).

8) Zapewnienie, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne:

 • powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze
  i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury) muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym, lub przecierane wodą z detergentem,
 • wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.

Ważne!

Działa infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

 1. Często myć ręce – instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się poniżej

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%).

Mycie rąk ww. metodami skutecznie eliminuje wirusa.

Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

 1. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu

Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków,
w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

 1. Zachować bezpieczną odległość

Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.

 1. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

 1. Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, po powrocie z krajów, gdzie szerzy się koronawirus lub miałeś kontakt osobą zakażoną, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Należy unikać korzystania z transportu publicznego.

 
 

Zmiany w zakresie obsługi stron w Oddziałach ds. koordynacji świadczeń rodzinnych i wychowawczych

Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie uprzejmie informuje, iż związku z zagrożeniem epidemiologicznym i wskazaniem ograniczania kontaktów społecznych do minimum, od poniedziałku 16 marca 2020 r. zmienione zostają zasady przyjmowania stron w siedzibach Oddziałów ds. koordynacji świadczeń rodzinnych i wychowawczych. Prosimy o rozpowszechnienie tej informacji dostępnymi środkami zarówno pośród pracowników jednostek realizujących zadania z zakresu świadczeń rodzinnych i wychowawczych, jak i ich klientów.

W trosce o zdrowie wszystkich oczekujących w kolejce do przyjęcia (często pośród nich znajdują się osoby, które właśnie wróciły z zagranicy) oraz pracowników Urzędu, regularna obsługa stron w siedzibach Oddziałów ds. koordynacji świadczeń rodzinnych i wychowawczych została zawieszona do odwołania. Ewentualne przyjmowanie klientów będzie odbywało się jedynie w sytuacjach wyjątkowych, za uprzednim telefonicznym zgłoszeniem takiego zamiaru za pośrednictwem Infolinii (nr. telefonu 12 430 29 73). Prosimy o dokonywanie takich zgłoszeń jedynie w szczególnie uzasadnionych okolicznościach. Jednocześnie kontakt z Urzędem w sprawach dotyczących koordynacji świadczeń pozostaje niezmieniony: - za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie głównej MUW w Krakowie (https://app.malopolska.uw.gov.pl/forms/Form/Wp) - za pośrednictwem Infolinii dla klientów - 12 430 29 73
Infolinia, w zwiększonej od poniedziałku 16.03.2020 r. obsadzie, jest czynna:

- w poniedziałki, w godzinach 9.00-16.30
- od wtorku do piątku, w godzinach: 7.30 – 15.00.

Można za jej pośrednictwem uzyskać informacje w zakresie: daty wpływu wniosku oraz statusu sprawy. Infolinia umożliwia uzyskanie informacji dla mieszkańców całej Małopolski – bez względu na to, czy sprawa prowadzona jest w Krakowie czy w Delegaturach w Tarnowie czy Nowym Sączu.

Dyrektor Wydziału
Jacek Kowalczyk

Zobacz pismo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Poprawiony ( wtorek, 17 marca 2020 17:55 )

 

Koronawirus SARS-CoV-2 – zalecane środki ostrożności

koronawirus-banerW związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej COVID-19 oraz w trosce o wspólne  bezpieczeństwo zdrowotne Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Czchowie, zwraca się z prośbą aby od 13 marca 2020 r. do odwołania ograniczyć osobiste załatwianie spraw administracyjnych w siedzibie Ośrodka.

Zachęcamy, aby wnioski w miarę możliwości były składane do tut. Ośrodka w formie elektronicznej tj. EPUAP, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub za pośrednictwem poczty.

Osoby, które potrzebują konsultacji dotyczącej sposobu wypełniania wniosku oraz w sprawie wymaganych dokumentów proszone są o kontakt telefoniczny 14 66 36 565 w godzinach pracy Ośrodka tj. 7:30 do 15:30.

Poprawiony ( poniedziałek, 16 marca 2020 11:33 )

 

Informacje na temat koronawirusa

Informacje na temat koronawirusa

Opublikowano: wtorek, 03, marzec 2020

koronawirus 
Telefoniczna Informacja Pacjenta – 800-190-590 – tu przez całą dobę uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

     Pod numerem bezpłatnej i całodobowej Telefonicznej Informacji Pacjenta uzyskasz informacje o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

 

 Konsultanci poinformują Cię:

 • czym jest koronawirus
 • jak się zabezpieczyć przed koronawirusem
 • co zrobić, gdy wracasz z kraju, w którym zdarzyły się przypadki zakażenia koronawirusem i masz wątpliwości co do swojego stanu zdrowia
 • gdzie znajdziesz najbliższą placówkę inspekcji sanitarnej lub oddział zakaźny szpitala oraz dowiesz się jak się z nimi skontaktować
 • gdy będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości związane z postępowaniem w sytuacji podejrzenia zakażania koronawirusem.

Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne, a z konsultantami porozmawiasz przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Jeśli wolisz napisać maila zapraszamy do kontaktu przez stronę: Zadaj pytanie TIP

Jeśli chcesz skorzystać z czatu zapraszamy do kontaktu przez stronę: Czat z konsultantem TIP

Jeśli posługujesz się językiem migowym zapraszamy do kontaktu w dni robocze od 8 do 16 przez: Komunikator video z udziałem tłumacza języka migowego  

Więcej informacji: www.gov.pl/web/koronawirus

Zobacz plakaty informacyjne:

Poprawiony ( środa, 11 marca 2020 07:36 )

 

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Tydzień Pomocy
Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W ramach dorocznego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku przypada na 21-28 lutego 2020 r.
p.o. Kierownik MOPS informuje, iż w dniu 24-02-2020 r. od godz. 9:00 do 12:00 w siedzibie Naszego Ośrodka odbędzie się dyżur specjalistów (policjant, pracownik socjalny, członek Zespołu Interdyscyplinarnego, członek MKRPA, psycholog) udzielających bezpłatnych porad prawnych, psychologicznych oraz innych niezbędnych informacji.

Więcej informacji udzielą pracownicy MOPS pod nr telefonu 014 66-36-565.

p.o. Kierownik MOPS

Marzena Potoczek

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
Strona 2 z 10